Glossary entry

English term or phrase:

in escrow

Polish translation:

na rachunku zastrzeżonym; na rachunku powierniczym

Added to glossary by Polangmar
Jan 14, 2015 20:24
9 yrs ago
4 viewers *
English term

pay in escrow

English to Polish Law/Patents Law: Contract(s)
Seller certifies that all standby fees, taxes or assessments by any governmental agency for prior years have been paid in full or pay in escrow.
Change log

Jan 19, 2015 21:54: Polangmar Created KOG entry

Discussion

Roman Kozierkiewicz Jan 15, 2015:
Rodzaje rachunków typu escrow Bank oferuje dwa rodzaje rachunków typu escrow:
1)rachunek powierniczy prowadzony na podstawie art. 59 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Środki zgromadzone na rachunku powierniczym są wolne od zajęć realizowanych w ramach postępowań egzekucyjnych oraz podlegają wyłączeniu z masy upadłościowej w przypadku ogłoszenia upadłości przez posiadacza takiego rachunku.
2)rachunek zastrzeżony jest bardziej elastyczną formą rozliczenia transakcji. Umowa rachunku może być trójstronna lub wielostronna. Rachunek zastrzeżony nie zapewnia ochrony zgromadzonych środków tak jak rachunek powierniczy, jednak cechuje go wysoka różnorodność w konstrukcji zapisów umownych, dotyczących kontroli wpłaty i wypłaty zgromadzonych środków.

Stąd trudno stwiedzić, która z proponowanych odpowiedzi jest prawidłowa?

Proposed translations

3 mins
Selected

zdeponowane na rachunku zastrzeżonym



--------------------------------------------------
Note added at 7 mins (2015-01-14 20:32:52 GMT)
--------------------------------------------------

...dochodzona w postępowaniu arbitrażowym kwota 250 mln USD została zdeponowana na rachunku zastrzeżonym...
http://tinyurl.com/pvfdr5z
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
24 mins

rachunek (typu) escrow/rachunek powierniczy


Rachunek Escrow jest odrębnym rachunkiem bankowym, na którym blokowane są środki pieniężne przeznaczone na rozliczenie transakcji. Dysponowanie tymi środkami uzależnione jest od spełnienia warunków zawartych w umowie rachunku Escrow. Umowa zawierana jest pomiędzy bankiem i stronami transakcji. Bank w umowie zobowiązuje się do rozliczenia transakcji wyłącznie w formie i na warunkach uzgodnionych wcześniej z Klientami.
(...)
RODZAJE RACHUNKÓW ESCROW
Raiffeisen Polbank oferuje dwa rodzaje rachunków typu Escrow: rachunek powierniczy i rachunek zastrzeżony.

Rachunek powierniczy ma w stosunku do rachunku zastrzeżonego następujące zalety:
w razie wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku powierniczego środki znajdujące się na rachunku nie podlegają zajęciu
w razie ogłoszenia upadłości posiadacza rachunku powierniczego środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku podlegają wyłączeniu z masy upadłości
w przypadku śmierci posiadacza rachunku powierniczego zgromadzone na tym rachunku kwoty nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku.

http://raiffeisenpolbank.com/bankowosc-korporacyjna/rachunek...

Rachunki powiernicze i rachunki escrow umożliwiają rozliczenie indywidualnych transakcji (umów) pomiędzy kontrahentami. Zwiększają również bezpieczeństwo transakcji handlowych zawieranych pomiędzy stronami, które mogą wspólnie ustalać warunki dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku. Bank, jako instytucja zaufania publicznego, realizując zawarte w umowie rachunku dyspozycje, kontroluje warunki wypłaty powierzonych środków.
Rachunki powiernicze są prowadzone na podstawie par. 59 Prawa bankowego. Umowa rachunku powierniczego służy do rozliczenia transakcji wynikającej z odrębnej umowy handlowej i zawierana jest pomiędzy Bankiem a powiernikiem. Środki zdeponowane na rachunku powierniczym są chronione przed zajęciem komorniczym oraz przed włączeniem do masy upadłościowej lub spadkowej powiernika.

Rachunki escrow są prowadzone na podstawie par. 50 Prawa bankowego. Umowa rachunku escrow charakteryzuje się elastyczną konstrukcją i może być umową wielostronną.

http://www.bankmillennium.pl/przedsiebiorstwa/produkty/obslu...

Art. 59. Rachunek powierniczy
Dz.U.2012.0.1376 t.j. - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe
1. Na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku - na podstawie odrębnej umowy - przez osobę trzecią.
2. Stronami umowy rachunku powierniczego są bank i posiadacz rachunku (powiernik).
3. Umowa, o której mowa w ust. 2, określa warunki, jakie powinny być spełnione, aby środki pieniężne osób trzecich wpłacone na rachunek mogły być wypłacone posiadaczowi rachunku lub aby jego dyspozycje w zakresie wykorzystania tych środków mogły być zrealizowane.
4. W razie wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku powierniczego - środki znajdujące się na rachunku nie podlegają zajęciu.
5. W razie ogłoszenia upadłości posiadacza rachunku powierniczego - środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku podlegają wyłączeniu z masy upadłości.
6. W przypadku śmierci posiadacza rachunku powierniczego zgromadzone na tym rachunku kwoty nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku.
7. Przepisy ust. 3-6 stosuje się w przypadku, gdy powierzenie środków pieniężnych nastąpiło w wykonaniu umowy, o której mowa w ust. 1, z datą pewną.

http://www.arslege.pl/rachunek-powierniczy/k20/a12131/
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search